Tregjet Tregtare në Kinë

enafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrskslesswsvthtrukurvicyyi
(+ 852) 8170 0688

Qendra Ekspozuese e Shangait

http://www.sheccs.com/

Booking.com
Adresa: 1398 Nanjing W Rd, Nanjing XiLu, Jingan Qu, Shanghai Shi, Kinë, 200000
Faqja e internetit: (http://www.sheccs.com/)

Qendra e Ekspozitave e Shangait apo Salla e Ekspozitës e Shangait është një qendër ekspozimi dhe konventash në Shangai qendrore. Ndërtesa u ndërtua në 1955 si Ndërtesa Miqësore Sino-Sovjetike për të përkujtuar aleancën midis Kinës dhe Bashkimit Sovjetik, një emër me të cilin shumë vendas ende i referohen ndërtesës. Duke reflektuar emrin e saj origjinal, dizajni mbështetet shumë në arkitekturën neoklasike të stilit ruse dhe të Perandorisë me risitë staliniste neoklasike. Ndërtesa është një pikë referimi kryesore në Shangai. Në 93,000 metra katrorë, ajo është një nga komplekset më të mëdha të ndërtimit të integruar në Shangai qendrore nga gjurma. Në 110.4 metra (në majë të gishtit), ishte për dekada (1955-1988) ndërtesa më e lartë në Shangai. Fasada e saj kryesore, një katror i hapur me një kullë të përpunuar qendrore, ballafaqohet me rrugën Yan'an, sot arteria kryesore lindje-perëndimore në të gjithë Shangonën qendrore, ndërsa fasada e saj e mesme, një kolonadë, përballet me rrugën perëndimore Nanjing, rrugët e Shangait.