Tregjet Tregtare në Kinë

enafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrskslesswsvthtrukurvicyyi
(+ 852) 8170 0688

Meqenëse sistemi i tranzitit pa viza i 72 / 144 u fut në Kinë, numri i vendeve dhe porteve të aplikueshme janë rritur

Megjithatë, shumë të huaj janë ende të hutuar për të. Ata kanë dalë me shumë pyetje, duke përfshirë edhe pyetjet më të shpeshta: A mund ta gëzoj këtë politikë? Sa kohë mund të qëndroj, dhe ku? Le të hedhim një vështrim në politikë në detaje.

Kush ka të drejtë për përjashtimin e vizave 72 / 144 (Totali i vendeve të 53)?

Austria, Belgjika, Republika Çeke, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Hungaria, Islanda, Italia, Letonia, Lituania, Luksemburgu, Malta, Hollanda, Polonia, Portugalia, Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Maqedonia, Shqipëria, Monako, Bjellorusia, Shtetet e Bashkuara, Kanadaja, Brazili, Meksika, Argjentina, Kili, Australia, Rusia, Mbretëria e Bashkuar, Irlanda, Qipro, Bullgaria, Zelanda e Re, Republika e Koresë, Japonia, Singapori, Brunei, Emiratet e Bashkuara Arabe, Katar

Cilat janë portet e aplikueshme? Dhe cilat janë fushat e hapura për të udhëtuar?

➀ Portet për përjashtimin e vizave në 144 dhe hapësira të hapura për të udhëtuar

➁ Portet për përjashtimin e vizave 72-ore dhe zonat e hapura për të udhëtuar

Çfarë duhet të tregoj oficerin e emigracionit për inspektim gjatë aplikimit për transit 72 / 144 pa viza?

Një pasagjer i huaj i kualifikuar për kalim duhet t'i ofrojë oficerit të emigracionit një pasaportë të vlefshme ose dokument tjetër ndërkombëtar të udhëtimit dhe biletë pasdite në një vend të tretë me datën e konfirmuar dhe vendin brenda orës 72 / 144 pas mbërritjes, si dhe mbërritjes / nisjes kartat e plotësuara në detaje dhe duhet të jenë të gatshme për t'iu përgjigjur çdo pyetjeje të ngritur nga zyrtarët e emigracionit.

Kur fillon orari 72 / 144 i qëndrimit pa viza?

Pas konfirmimit të kualifikimit të tij / saj për 72 / 144-orë tranzit pa viza, stacioni i inspektimit të imigracionit do të lëshojë pasagjerin e huaj një leje të përkohshme hyrjeje. Pastaj nga 00: 00 të ditës tjetër pas mbërritjes në Kinë, ai / ajo mund të qëndrojë në zonat e përcaktuara pa vizë kineze për orët 72 / 144.

Faqja e internetit e Këshillit të Shtetit në gjuhën angleze hapi një faqe kërkimi për t'i bërë gjërat më të lehtë.

http://app.www.gov.cn/govdata/html5/2018/visafreetransit/pc/index.html

Ju vetëm duhet të hyni në vendin tuaj dhe portin e hyrjes në Kinë dhe klikoni butonin e kërkimit për të parë:

Politika e aplikueshme pa viza

Zonat e hapura për të udhëtuar

Portet hyrëse dhe dalëse

[Lajme në Brief]: Masa e përjashtimit të vizave tranzit për orë për 72 për shtetasit e huaj për shtetasit e vendeve të 53 të destinuara për një vend të tretë me një fluturim të rezervuar, shkon në portin e hyrjes të aeroportit Baiyun të Guangzhou. Gjatë periudhës së përjashtimit të vizave, pasagjeri lejohet të lëvizë brenda zonave të administratës së provincës Guangdong.

Pyetje: Cilat kërkesa që të huajt duhet të plotësojnë për të aplikuar për përjashtimin e vizave tranzit 72-ora në aeroportin ndërkombëtar Guangzhou Baiyun?

A: (1) Qytetarët nga vendet 45 nën programin e përjashtimit për viza tranzit të orëve 72 (Origjina dhe destinacionet e udhëtarëve nuk janë të kufizuara në vende të tilla 45); (2) Shtetasit e huaj me dokumente të vlefshme ndërkombëtare të udhëtimit dhe biletë ajrore për një fluturim lidhës me datën e konfirmuar të fluturimit dhe vendndodhjen për një vend të tretë që largohet nga Kina në aeroportin ndërkombëtar Guangzhou Baiyun brenda orëve 72; (3) Gama e qëndrimit gjatë përjashtimit të vizave kufizohet në zonat administrative të Provincës Guangdong.

Pyetje: Çfarë janë vendet 53?

A: Austria, Belgjika, Republika Çeke, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Hungaria, Islanda, Italia, Letonia, Lituania, Luksemburgu, Malta, Hollanda, Polonia, Portugalia, Sllovakia, Zvicra, Rusia, Mbretëria e Bashkuar, Irlanda, Qipro, Bullgaria, Rumania, Ukraina, Serbia, Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Maqedonia, Shqipëria, Monako, Bjellorusia, Australia, Zelanda e Re, Republika e Koresë, Japonia, Singapori, Brunei, Emiratet e Bashkuara Arabe, Katar

Pyetje: A është kufiri i orëve 72 në "72-orë Tranzitimi i Vizave" llogaritur duke filluar me kohën e hyrjes?

A: Jo. Kufiri i orës 72 llogaritet duke filluar me orën zero të ditës tjetër të hyrjes së udhëtarit. Për shembull, nëse një udhëtar hyn në Kinë në aeroportin ndërkombëtar të Guangzhou Baiyun në gusht 1, 2013, limiti i përjashtimit të vizës për hyrje llogaritet duke filluar me 00: 00 në gusht 2, 2013. Udhëtari mund të largohet nga Kina përpara 23: 59 në gusht 4, 2013.

Pyetje: Si mund të aplikojë një i huaj që i plotëson kushtet për përjashtimin e vizave tranzit në 72?

A: Një i huaj që plotëson kërkesat mund të paraqesë kërkesën e tij / saj në kompaninë ajrore që e çon atë në Guangzhou, e cila do të bëjë kërkesën për imigracionin e Aeroportit Ndërkombëtar të Guangzhou Baiyun që do të japë një hyrje të përkohshme të një pasagjeri që takon kërkesat për përjashtimin e vizave tranzit pas verifikimit. Përveç kësaj, një i huaj që nuk aplikon për përjashtimin e vizave tranzit të 72-orë para hyrjes mund të paraqesë kërkesën e tij / saj në imigracionin para përfundimit të emigracionit pas mbërritjes në aeroportin ndërkombëtar të Guangzhou Baiyun.

Pyetje: A mund të aplikojë një udhëtar për përjashtimin e vizave tranzit të orëve 72 kur nuk blehet bileta ajrore në dalje, por ai ose ajo planifikon të blejë biletën ajrore për një vend të tretë duke lënë brenda 72 orë pas hyrjes?

A: Sipas kërkesave, një i huaj që aplikon për përjashtimin e vizave tranzit për orë 72 duhet të mbajë biletën ajrore për një fluturim lidhës me datën e konfirmuar të fluturimit dhe vendndodhjen për një vend të tretë që largohet nga Kina në aeroportin ndërkombëtar Guangzhou Baiyun , bileta ajrore e daljes tashmë është në fuqi para hyrjes. Prandaj, kjo masë lehtësuese nuk zbatohet ndaj një të huaji që nuk ka një biletë ajrore të vërtetuar për një fluturim lidhës duke lënë brenda orëve 72.

Pyetja: A zbatohet kjo masë për një të huaj që vjen në Guangzhou nga një vend (rajoni) i caktuar me një biletë ajrore të konfirmuar për të fluturuar përsëri në të njëjtin vend (rajoni) ku ai ose ajo vjen nga brenda orëve 72 me datën e konfirmuar të fluturimit dhe selisë ?

Përgjigje: Sipas kërkesave, masa e përjashtimit të vizave tranzit për 72-orë është për një të huaj që lidh me aeroportin ndërkombëtar të Guangzhou Baiyun për një vend apo rajon të tretë. Prandaj kjo masë nuk zbatohet për një udhëtar, destinacioni i të cilit është vendi ku ai ose ajo vjen.

Pyetje: A mundet një i huaj të largohet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Guangzhou Baiyun për një qytet tjetër kinez, pasi të ketë lirimin e vizave tranzit në 72?

A: Ai ose ajo mund të largohet për në qytet në Guangdong dhe nuk lejohet të largohet nga Guangdong.

Pyetje: A mund të hyjë një pasagjer në Kinë në aeroportin ndërkombëtar Guangzhou Baiyun dhe pastaj të largohet nga stacioni hekurudhor i Guangzhou East brenda orëve 72?

A: Kjo masë aktualisht është e disponueshme vetëm në Aeroportin Ndërkombëtar të Guangzhou Baiyun, që do të thotë se udhëtarët që gëzojnë politikën e përjashtimit të vizave tranzit për 72, lejohen të hyjnë dhe të largohen nga Kina në Aeroportin Ndërkombëtar të Guangzhou Baiyun.

Pyetje: Çfarë duhet të bëhet në rast se një i huaj që ka përjashtimin e vizave tranzit në 72, nuk mund të largohet nga Kina brenda orëve 72 për shkak të ndonjë arsyeje të veçantë pas hyrjes?

A: Në rast të nevojës së veçantë për të qëndruar në zonat administrative të Provincës Guangdong më shumë se 72 orë për shkak të forcës madhore ose për tejkalimin e fushës së lejuar të qëndrimit, një udhëtar duhet të aplikojë për vizën përkatëse në departamentin e administrimit të hyrjes autoritetet komunale të sigurisë publike të Guangdong.

Pyetje: Nëse kam më shumë pyetje në lidhje me imigracionin, si mund të kërkoj një përgjigje?

A: Mund të telefononi linjën telefonike të pyetjes 24 të Baiyun Station of Exit dhe Inspektimit Frontier Entry: + 86 20 36066950 ose 24-orë hetim hotline të Guangzhou Stacioni i Përgjithshëm i Dil dhe Hyrja Frontier Inspektimit: + 86 20 32090088.