Саеми во Кина

enafsqarhyazeubebgcazh-cnzh-TWhrcsdanlettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrskslesswsvthtrukurvicyyi
(+ 852) 8170 0688

Шангај изложбен центар

http://www.sheccs.com/

Booking.com
адреса: 1398 Нанџинг W Rd, NanJing XiLu, Jingan Qu, Шангај Ши, Кина, 200000
Веб-страница: (http://www.sheccs.com/)

Изложбениот центар Шангај или изложбената сала во Шангај е изложбен и конвенционен центар во центарот на Шангај. Зградата била изградена во 1955 како кинеско-советска пријателска зграда за да ја одбележи сојузот меѓу Кина и Советскиот Сојуз, име со кое многу локални жители се уште се однесуваат на зградата. Рефлектирајќи го своето оригинално име, дизајнот се потпира на неокласичната архитектура на руски и империја со сталинските неокласични иновации. Зградата е главен обележје во Шангај. На квадратни метри 93,000, таа е една од најголемите интегрирани градежни комплекси во централниот дел на Шангај. На 110.4 метри (до врвот на spire), тоа беше со децении (1955-1988) највисоката зграда во Шангај. Нејзината главна фасада, отворен квадрант со елаборирана централна кула, се соочува со патот Јан'ан, денес главната артерија исток-запад низ централниот дел на Шангај, додека нејзината секундарна фасада, колонада, се соочува со патот Зан Нанџинг, еден од главните малопродажни и комерцијални улиците на Шангај.