enafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrskslesswsvthtrukurvicyyi
+ 852 81700688
[заштитена по е-пошта]

Каков град е Кантонскиот саем? Зошто е именуван како "Кантонски саем"? што е дефиницијата на Кантон? Специјални

Саем на кантон што се одржа во Гуангжу (Кантон) Кина, кој се наоѓа во јужна Кина, во близина на Хонг Конг.

Зборот "Кантон" на Кантонскиот саем е уште едно име на градот Гуангжу во Кина.

"Гуангжу" е изговорот на мандаринскиот.

„Кантон“ е изговор на кантонски јазик каде луѓето зборуваат овде.

Официјалното име на Кантон саем е „Саем за увоз и извоз во Кина“.

Саемот за увоз и извоз во Кина е еден од најпознатите трговски саеми во светот. Затоа, луѓето сакаат да му дадат едноставно име за да ве известат каде е овој саем. Значи, сите ние го нарекуваме „Саем на кантонот“, значи големиот саем што се одржува во Кантон.

 

 

 

 

во саботата декември 15
Беше овој ред?