Саеми во Кина

enafsqarhyazeubebgcazh-cnzh-TWhrcsdanlettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrskslesswsvthtrukurvicyyi
(+ 852) 8170 0688

Еко Експо Азија

Од октомври 28, 2020 10: 00 до октомври 31, 2020 18: 00

Еко Експо Азија

Водечка платформа во Азија за индустријата за заштита на животната средина

Еко Експо Азија е глобална трговска платформа за индустријата за заштита на животната средина која ја прикажува најновата опрема за зелени производи и најсовремена технологија, организирана од Бирото за животна средина, Expo обезбедува можности за B2G и B2B за зелената индустрија преку нејзината силна поддршка од Хонг Конг, континентална Кина, меѓународни владини власти и индустриски здруженија.

Меѓународната делегација учествуваше

Познатиот азиски настан за животната средина, четиридневната меѓународна еколошка изложба привлече рекордни 14,824 купувачи од земјите и регионите на 106, вклучувајќи и претставници на 1,500 од купувачките групи 91 од земјите и регионите на 25. На врвот 10 извори на купувачи се Кина, САД, Јужна Кореја, Тајван, Индија, Малезија, Русија, Филипините, Тајланд и Австралија.

Многу влади ја вреднуваат меѓународната еколошка изложба

Експо продолжија да добиваат силна поддршка од владини претставници и претставници од азискиот регион, вклучувајќи го и Хонг Конг и копното на Кина. Вкупно 10 владини институции и Биро за животна средина на Хонг Конг учествуваа на изложбата за промовирање политики за заштита на животната средина и зелени проекти. Покрај тоа, преку официјалните претставници на 430 и претставници од Јапонија, Јужна Кореја, Малезија, Макао, Кина и Хонг Конг ја посетија изложбата.

Големи изложбени категории:

1. Квалитет на воздухот

 • Систем за филтрирање на воздухот
 • Загадување на воздухот и контрола на емисиите на гасови
 • Прочистување на воздухот, технологија за дезодорирање и опрема
 • Технологија и опрема за десулфуризација и контрола на прашина
 • Гас, чад, хемиски мониторинг и опрема за третман
 • Технологија и системи за квалитет на воздух во внатрешноста

2. Еколошки производи

 • Био-разградливи и еко-пријателски суровини
 • Био-разградливи производи
 • Рециклирани производи
 • Био-разградливи пластични производи
 • Нанотехнологија и материјали
 • Органски производи
 • Рециклирани производи од хартија
 • Рециклирани пластични производи

3. Зелена градба и енергетска ефикасност

 • Архитектонски и дизајн услуги
 • Градежни перформанси и БИМ
 • Еко-пријателски пејзажни дизајни
 • Еколошки материјали за изградба и монтажа
 • Енергетски ефикасни уреди и производи
 • Зелени покривни системи и зелени ѕидови
 • Производи и услуги за контрола на звукот и бучавата
 • Обновливи извори на енергија

4. Зелен превоз

 • Еко-пријателски возила
 • Еколошки делови и додатоци за возила
 • Енергија и полнење инфраструктури
 • Батерии на батерии и технологија за складирање на енергија
 • Рециклирање на акумулатори

5. Управување со отпад и рециклирање

 • Биолошка опрема за третман
 • Задржување на депонијата
 • Технологија и опрема за рециклирање на нафта
 • Третман на органски отпад
 • Третман на тиња
 • Технологија и опрема за рециклирање на цврст отпад
 • Системи за третман на цврст отпад и системи за согорување
 • Собирање, сортирање и транспорт на отпад
 • Системи за третман на отпадна електрична и електронска опрема и системи за рециклирање

6. Третман на вода и управување со квалитет

 • Плажа, крајбрежна, пристаниште и морска заштита
 • Третман на отпадни води и одржување на системот
 • Технологија и опрема за рециклирање на отпадните води
 • Осумување на морска вода
 • Уреди за заштеда на вода и производи
 • Вода бизниси и решенија
 • Уреди за дистрибуција на вода и производи
 • Опрема за прочистување на водата
 • Употреба на водни ресурси

7. Тестирање, анализа и сертификација

 • Електронско следење, мониторинг и управување со животната средина
 • Информации за животната средина и обработка на податоци
 • Лабораториска опрема и потрошен материјал
 • Квалитетни консултантски услуги
 • Инспекција за квалитет и тестирање на услуги

8. Услуги за заштита на животната средина и истражување

 • Здружени услуги и владини организации
 • Образование и обука поврзана со животната средина
 • Медиуми и публикации поврзани со животната средина
 • Зелено финансирање
 • Истражување на животната средина и консултации

Звучници

 • HKTDC

  HKTDC

  Советот за развој на трговијата во Хонг Конг (HKTDC) е законско тело основано во 1966 за промовирање, помагање и развој на трговијата во Хонг Конг. Со 50 канцелариите на глобално ниво, вклучувајќи ги и 13 во континентална Кина, HKTDC го промовира Хонг Конг како двонасочна глобална инвестиција и бизнис центар. HKTDC организира меѓународни изложби, конференции и деловни мисии за креирање на деловни можности за компаниите, особено малите и средни претпријатија, на копното и на меѓународните пазари.

x

Хареш
Голем саем, Со нетрпение очекувам повторно да ја посетите Еко Експо следната година

500 Останати симболи