Саеми во Кина

enafsqarhyazeubebgcazh-cnzh-TWhrcsdanlettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrskslesswsvthtrukurvicyyi
(+ 852) 8170 0688

Бидејќи во Кина беше воведена политика за безвизен транзит на 72 / 144-час, бројот на прифатливи земји и пристаништа расте

Сепак, многу странци сè уште се збунети околу тоа. Тие излегоа со многу прашања, вклучувајќи ги и најчесто поставуваните прашања: Може ли да уживам во политиката? Колку долго можам да останам, и каде? Ајде да ја разгледаме политиката во детали.

Кој има право на 72 / 144-часовна изземање на виза (Вкупно 53 земји)?

Франција, Германија, Грција, Унгарија, Исланд, Италија, Латвија, Литванија, Луксембург, Малта, Холандија, Полска, Португалија, Словачка, Словенија, Шпанија, Шведска, Швајцарија, Русија, Велика Британија, Ирска, Кипар, Бугарија, Романија, Украина, Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Македонија, Албанија, Монако, Белорусија, Нов Зеланд, Република Кореја, Јапонија, Сингапур, Брунеи, Обединетите Арапски Емирати, Катар

Кои се важечките пристаништа? И кои се областите отворени за патување?

➀ Порти за 144-часовна изземање на визи и области отворени за патување

➁ Порти за 72-часовна изземање на визи и области отворени за патување

Што ми е потребно за да го покажам имиграциониот службеник за инспекција при аплицирање за 72 / 144-час безвизен транзит?

Странски патник, кој има право на транзит, треба да му обезбеди на службеникот за имиграција важечки пасош или друг меѓународен патен документ и натаму билет во трета земја (регион) со потврден датум и седиште во 72 / 144 часови по пристигнувањето, како и пристигнување / заминување картички пополнети во детали, и треба да бидат подготвени да одговорат на сите прашања што ги поставуваат службениците за имиграција.

Кога започнуваат 72 / 144 часовите за безвизен престој?

Откако ќе ја потврди својата квалификација за 72 / 144-часовен безвизен транзит, станицата за инспекциски надзор ќе издаде дозвола за привремен влез на странскиот патник. Потоа од 00: 00 на следниот ден по неговото пристигнување во Кина, тој / таа може да остане во назначените области без кинеска виза за 72 / 144 часа.

Веб-страницата на Државниот совет на англиски јазик објави страница за пребарување за да ги олесни работите.

http://app.www.gov.cn/govdata/html5/2018/visafreetransit/pc/index.html

Треба само да ја внесете вашата земја и влезната порта во Кина и да кликнете на копчето за пребарување, за да ги видите:

Применлива политика за безвизен режим

Области отворени за патување

Пристаништа за влез и излез

[News in Brief]: Мерката за транзитни визи за 72 за странски државјани за граѓаните од земјите на 53, наменети за трета земја (регион) со резервиран лет во врска се влегува во влезното пристаниште на аеродромот Баијун во Гуангжу. За време на периодот на ослободување од виза, на патникот му е дозволено да се движи во рамките на административните предели на провинцијата Гуангдонг.

П: Кои барања странците треба да ги исполнат за да аплицираат за изземање на 72-часовна транзитна виза на меѓународниот аеродром во Гуангжу Baiyun?

A: (1) Граѓани од земјите на 45 под 72-часовна транзитна програма за ослободување од виза (потеклото и дестинациите на патниците не се ограничени на такви 45 земји); (2) Странски државјани со важечки меѓународни патни исправи и авионски билет за лет за врска со потврден датум на летот и седиштето за трета земја (регион), оставајќи ја Кина на меѓународниот аеродром Гуангжу Baiyun во рок од 72 часа; (3) Опсегот на престој во текот на изземањето на визите е ограничен на административните предели на провинцијата Гуангдонг.

П: Кои 53 се земјите?

A: Австрија, Белгија, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Франција, Германија, Грција, Унгарија, Исланд, Италија, Латвија, Литванија, Луксембург, Малта, Холандија, Русија, Велика Британија, Ирска, Кипар, Бугарија, Романија, Украина, Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Македонија, Албанија, Монако, Белорусија, Австралија, Нов Зеланд, Република Кореја, Јапонија, Сингапур, Брунеи, Обединетите Арапски Емирати, Катар

П: Дали 72-часовниот лимит во "72-часовната транзитна виза ослободување" се пресметува со почеток со времето за влез?

О: Не. 72-часовниот лимит се пресметува почнувајќи со нула час следниот ден од влезот на патникот. На пример, ако еден патник влегува во Кина на Гуангжу Baiyun Меѓународниот аеродром во август 1, 2013, границата за ослободување од виза се пресметува со стартување со 00: 00 на август 2, 2013. Патникот може да ја напушти Кина пред 23: 59 на август 4, 2013.

П: Како може странец кој ги исполнува условите за ослободување од 72-часовна транзитна виза да важи за тоа?

О: Странец кој ги исполнува условите може да го поднесе неговото / нејзиното барање до авиокомпанијата што го носи во Куангџоу, со што ќе ја поднесе пријавата за имиграција на меѓународниот аеродром Гуангжу Baiyun, која ќе даде привремен влез на патник со барања за ослободување од транзитна виза по верификација. Освен тоа, странец кој не аплицира за ослободување од 72-часовна транзитна виза пред влезот, може да ја поднесе својата апликација за имиграцијата пред завршување на имиграцијата по пристигнувањето во меѓународниот аеродром Гуангжу Баијун.

П: Може ли патник да поднесе барање за изземање на 72-часовна транзитна виза кога не е купен билет за излезниот авион за време на влезот, но тој или таа планираат да купат авионски билет за трета земја која заминува во 72 часови по влезот?

О: Според барањата, странец кој аплицира за изземање на 72-часовна транзитна виза мора да ја држи авионската карта за лет со потврден датум на летот и седиштето за трета земја (регион) која ја напушта Кина на меѓународниот аеродром Гуангжу Баијун, т.е. , билет за излезниот воздух веќе е на место пред влезот. Затоа, оваа мерка за олеснување не се однесува на странец кој нема потврдена авионска карта за летот што лета заминува во рамките на 72 часот.

П: Дали оваа мерка важи за странец кој доаѓа во Гуангжу од одредена земја (регион) со потврден авионски билет за да лета назад во иста земја (регион) каде што доаѓа или не доаѓа во рок од 72 часови со потврден датум на летот и седиштето ?

О: Согласно барањата, мерката за ослободување од 72-часовна транзитна виза е за странец кој се поврзува преку меѓународниот аеродром Гуангжу Баијун за трета земја или регион. Затоа оваа мерка не важи за патник чија дестинација е земјата од која доаѓа.

П: Може ли странец да го напушти меѓународниот аеродром Гуангжу Баијун за друг кинески град откако ќе добие ослободување од 72-часовна транзитна виза?

О: Тој или таа може да заминат за градот во Гуангдонг и не е дозволено да заминат од Гуангдонг.

П: Може ли патник да влезе во Кина на Гуангжу Baiyun Меѓународниот аеродром, а потоа да замине од Гуангжу Источна железничка станица во рамките на 72 часа?

О: Оваа мерка во моментов е достапна само на меѓународниот аеродром во Гуангжу Baiyun, што значи дека патниците кои уживаат во 72-часовната транзитна политика за ослободување од виза имаат дозвола само да влезат и да ја напуштат Кина на меѓународниот аеродром Гуангжу Baiyun.

П: Што треба да се направи ако странец кој има ослободување од 72-час транзитна виза не може да ја напушти Кина во рок од 72 часа поради некоја посебна причина по влезот?

О: Во случај на посебна потреба да остане во административните зони на провинцијата Гуангдонг подолго од 72 часови поради виша сила или надминување на дозволениот опсег на престој, патникот треба да поднесе барање за соодветната виза до одделот за администрација за влез во државата општинските органи за јавна безбедност на Гуангдонг.

П: Ако имам повеќе прашања во врска со имиграцијата, како можам да побарам одговор?

О: Може да ја повикате линијата за барање 24-часовна телефонска линија на Baiyun станицата за излез и влезната гранична инспекција: + 86 20 36066950 или 24-часовна телефонска линија за пребарување на Гуангжу генералната станица за излез и влез на граничната инспекција: + 86 20 32090088.